Haber

Bakan Kurum, Doğanşehir’de 349 kalıcı afet evinin yapılmasına ilişkin açıklama yaptı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerden etkilenen Malatya’nın Doğanşehir ilçesine bağlı Tavşantepe mevkiinde ilk etap için 349 kalıcı afet evinin inşaatına başlandığını bildirdi.

Bakan Kurum, sosyal medya hesabından Doğanşehir’de kalıcı afet evleri yapılmasına ilişkin bir video paylaştı.

Kurum yaptığı paylaşımda, zemin etüdü ve mikrobölgeleme çalışmalarının tamamlandığını, sağlam zemin tespit edilen yerlerde vakit kaybetmediklerini belirterek, ilçelerden Doğanşehir’de “kazıyı vurduklarını” kaydetti. depremden en çok etkilenen

Bölgede 78 noktadan 44’ünde 19 bin 464 metrelik sondajlarla zemin etüdü yaptıklarını ve çalışmaların devam ettiğini belirten Kurum, “Bir alanda yapılan mikrobölgeleme çalışmasında 3 bin 843 sondajın 591’ini gerçekleştirdik. 50 bin 565 hektarlık arazide devam ediyoruz. En sağlam temeli belirledik, En gerçek teknikle inançlı evlerimizi yapacağız.” sözlerini kullandı.

En sağlam zemin üzerine inşa edilecek.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından Doğanşehir’e ilk etapta 349, ikinci etapta ise 608 afet evi yapılacak.

Maksimum 5 katlı, 105 metrekare ve 3 artı 1 olarak planlanan afet evlerinin üretiminde şehrin tarihi ve kültürü de korunacak.

Kentlerin kültürünü yaşatacak ve ihtiyaçlarını karşılayacak bir anlayışla projeler planlayan bakanlık, master plan çalışmalarında Türkiye’nin önde gelen mimarları ile ortak çalışmalar yürütüyor.

Jeolog ve jeofizik mühendisleri ile eş zamanlı olarak mikrobölgeleme ve detaylı jeolojik etüt raporları ile depremin neden olduğu yeni çatlaklar da dahil olmak üzere sahayı tüm detaylarıyla inceleyen bakanlık, afet evlerini en doğru ve sağlam temeller üzerine inşa edecek. , radye temel üzerine, tünel kalıp sistemi ile.

Cumhuriyet tarihinin en büyük “Afet Konut Seferberliği”ni yürüten bakanlık, fay hatlarına mesafe ve deformasyon haritaları çerçevesinde 405 bin konut yapacak.

Bakanlık bu kapsamda 21 bin afet evi için daha sözleşme imzaladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu