Haber

Binlerce kişinin hayatını kurtaran 112 ekip anlatıyor: Enkazdan çıkan bebek parmağımı emdi

KAHRAMANMARAŞ merkezli deprem bölgesinde görev alan 112 grup, sıkışan trafikte enkazdan çıkarılan yaralıları hastanelere taşımak için zamanla yarışıyor. Ambulansta koltuklara yaslanan ve anonsla enkaza koşan sağlık görevlilerinden Burak Özarslan, Antakya’da 107 saat sonra enkazda bulunan bebeği unutamadığını söyledi. Bebeğin parmağını emdiğini belirten Özarslan, “O an tüm yorgunluğunuzu unutuyorsunuz” dedi.

Türkiye’yi sarsan Kahramanmaraş merkezli iki büyük deprem 10 il ve ilçelerinde can aldı. Depremin ardından enkaza koşan arama kurtarma ekipleri ve sağlık ekipleri binlerce yaralıyı en yakın sahra hastanelerine kaldırdı. Sağlık Bakanlığı’na bağlı 112 ambulans ve AFAD koordinasyonundaki özel hastanelerde görev yapan doktor ve sağlık görevlileri, yeni bir duyuru ile ambulansta yatarak enkaza koşuyor.

112 EKİP AMBULANSTA UYUYOR. Antakya’nın depremin vurduğu ilçesinde 112 ekip, Hatay Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin bahçesine kurulan sahra hastanesinde dinlendikten sonra gelen anonsla yeni olaylara doğru yola çıkıyor. Geceleri eksi 4 dereceye kadar düşen hava sıcaklığından etkilenmemeye çalışan ve ateşlerle ısınan doktorlar ve sağlık görevlileri ambulansta istirahat ediyor. Barış Cem Özkan, “Kimimiz sahra hastanesinde, kimimiz enkazda görev yaptık. Enkazdan 60’tan fazla yaralı çıkardık, getirdik. Hatta iyi oldu, yolda ölen olmadı. Enkazda çok fazla Crush sendromu gördük” diye konuştu. Serumlarını koyduk. Ambulansa taşıyıp sahra hastanemize getirip teslim ettik. Dolaşıma göre çok ağır hastalar helikopterle çok yakın hastanelere, hafif hastalar ise ambulansla hastanelere naklediliyordu. Aslında yorulduk. Ama enkazdan çıkan bir insanın heyecanı ve uykusu adrenalinle uçup gidiyor.” ‘2 AYLIK BEBEK PARMAK EMİYORDU’ Özel hastanenin görevlendirdiği ambulansla kendi isteğiyle Antakya’ya gelen Sağlık Görevlisi Burak Özarslan, şunları söyledi: 5 gündür bölgede olduklarını ve AFAD ve kurtarma ekipleriyle birlikte çalıştıklarını anlatan Sağlık Görevlisi Özarslan, “Çok üzücü bir durum ama enkazdan canlı çıkan hastanın memnuniyeti her şeyi unutturuyor. Yorulduk” diyen sağlık görevlisi Özarslan, “Uyumadık ama buradaki insanlara yardım etmenin huzuru var. O bebeği gördükten sonra tüm yorgunluğumuzu, açlığımızı unuttuk. O bebeğin canlı çıkmasını beklemiyorduk. Bebeği hızla ambulansa aldık, damar yolu açtık ve sıvı tedavisine başladık. Vücut ısısı düşük olduğu için hemen ilk müdahaleyi yapmak zorunda kaldık. Allah’a şükür sorunsuz bir şekilde sağlığınıza kavuşun. Adana’ya teslim ettik. Oradan da helikopter ambulansla Adana’ya sevk ettik. Enkazdan çıktığında parmağımı emiyormuş.

Aynı ekipte görev yapan ambulans şoförü Mustafa Okunakol, Hatay’a ilk kez geldiğini belirterek, “Afetin verdiği hasar nedeniyle Hatay’da çok sıkıntı yaşadık. Köprülerimiz yıkıldı, yollarımız patladı. Yarıştık” dedi.

haber-yenice.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu