Haber

Düzce’de katı atık tesisinde kurulan serada çilek yetiştirildi

Düzce’de Katı Atık Ayrıştırma, İşleme ve Enerji Üretim Tesisi’nde oluşturulan serada, çilek üretimi gerçekleştirildi.

Belediyeden yapılan açıklamaya nazaran, kentte yıllardır yırtıcı çöp depolanmasının önüne geçmesinin yanı sıra elde edilen güçle ülke iktisadına katkı sağlayan bir tesis haline gelen Katı Atık Ayrıştırma, Sürece ve Güç Üretim Tesisinin içerisinde sera kuruldu.

Günlük 300 ton evsel atıktan yapılan organik ayrıştırma sonucunda günlük 1.8 megawatt/saat elektrik üreterek ana şebekeye aktaran ve bu sayede atıkların geri dönüşümünden güç elde edilerek depolanabilir atık ölçüsünün azaltılmasına da katkı sağlayan tesisin çıktısından üretilen gübreyle oluşturulan sera, meyve vermeye başladı.

Atık ısıdan ve fermantasyon çıktısı atıklardan üretilen gübreler kullanılarak 500 metrekarelik alan üzerinde kurulan serada, çilek üretimine geçen Düzce Belediyesi kısa müddette randıman elde etti.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Belediye Lideri Faruk Özlü, serada birinci etapta 6 bine yakın çilek fidesi dikerek, tesisten elde edilen gübreyle çalışmalara başladıklarını belirtti.

Ektikleri fidelerin karşılığını almanın memnunluk verici olduğunu tabir eden Özlü, “Bu çilekleri tesisimizi ziyarete gelen misafirlerimize ikram edeceğiz. Bu tesisle çöpün katma değerini hem enerji tarafından hem geri dönüştürülebilir atık tarafından hem de kurduğumuz serayla göstererek doğru şekilde işlenmiş bir atık vizyonunu ortaya koyuyoruz.” açıklamasında bulundu.

Özlü, tesisin etrafında yaklaşık 50 bin metrekarelik alan içerisinde lavanta, kekik, fesleğen dikimi gerçekleştirdiklerini ve peyzaj çalışması uyguladıklarını anlatarak, katı atık tesisinin artık çöpten çok çiçek ve çilek kokusuyla özdeşleşeceğini kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu